Tartu Universitātē atklāta Baltistikai veltīta auditorija


TULKOŠANAS PAKALPOJUMI


Tartu Universitātes Valodu centrā 2012. gada 30. martā tika atklāta Baltistikas auditorija un bibliotēka. Baltistika ir zinātņu komplekss, kurā ietilpst baltu valodniecība, literatūrzinātne, folkloristika, mitoloģija, arheoloģija, etnogrāfija un vēsture; šaurākā nozīmē — zinātnes nozare, kas pētī baltu valodas. Atklāšanā piedalījās arī Latvijas Republikas vēstnieks Igaunijā Kārlis Eihenbaums, Lietuvas Republikas vēstnieks Igaunijā Jozs Bernatonis (Juozas Bernatonis), Latviešu valodas aģentūras direktors Jānis Valdmanis, Tartu Universitātes Valodu centra direktore, lietuviešu valodas un kultūras lektore Tīna Katele (Tiina Kattel), Tartu Universitātes latviešu valodas lektore Ilze Zagorska, Igaunijas Izglītības un zinātnes ministrijas pārstāvis Madiss Lepajee (Madis Lepajöe) u.c. amatpersonas.

Taru Universitāte

Latviešu valodas aģentūras direktors pasākumā izklāstīja dažus mazāk zināmus faktus par Tartu (bij. Tērbatas) Universitātes vēsturi. Pirmais fakts – pirms 210 gadiem (1802. gadā), kad tika dibināta Universitāte un tās pirmais rektors G. F. Parrots svinīgi iemūrēja ķieģeli galvenās ēkas pamatos, to darīt rektoram palīdzēja latviešu izcelsmes students Viljams no Lugažiem. Otrais – līdz mūsu abu valstu vēsturē nozīmīgajam 1918. gadam Tērbatas Universitātē bija studējuši jau vairāk nekā 1300 studentu, kas vēlāk bija pazīstami kā latviešu kultūras, ekonomikas un politiskie darbinieki, tai skaitā latviešu dainu tēvs Krišjānis Barons un abi valodniecības klasiķi – Jānis Endzelīns un Kārlis Mīlenbahs. Turklāt interesanti, ka līdz šim zīmīgajam gadam latviešu absolventu esot bijis vairāk nekā pašu igauņu. Trešais fakts, ka līdz 1918. gadam Tērbatas Universitātē tika docēta arī latviešu valoda. Šie trīs vēstures fakti vien liecina, cik nozīmīga ir Tartu Universitāte latviešu kultūras un augstākās izglītības attīstībā. Šī nozīmīgā vēsturiskā pieredze ir stingrs pašreizējās izaugsmes pamats. Latviešu un lietuviešu valodas auditorijas un kabineta bibliotēkas izveidošana Valodu centrā ir iepriekšējās darba pieredzes atzinīgs novērtējums un vēl jo vairāk jauna iespēja latviešu valodai Tartu Universitātē.Tikšanās laikā tika pārrunāti jautājumi par turpmākajiem sadarbības plāniem, mācību metodisko materiālu izveidē, bibliotēkas paplašināšanā, kā arī Eiropas Valodu dienu pasākumu rīkošanā.

Taru Universitāte, dibināta 1632. gadā, ir viena no senākajām universitātēm Austrumeiropā. Darbojoties kā naionāla līmeņa universitāte, augstākā līmeņa mācību iestāde studentiem piedāvā apgūt visdažādāko akadēmisko novirzienu priekšmetus. Pašlaik universitātē ir apmēram 19 000 studentu, starp tiem 1200 doktorantu. Universitātei ir plaša starptautiskā sadarbība un studenti no dažādām pasaules valstīm, tai skaitā no Latvijas. Universitāte piedāvā pilnu akadēmisko izglītību dažādās nozarēs, sniedzot arī iespēju studentiem mācīties angliski.

AVOTS: http://www.valoda.lv/Aktualitates/Tartu_Universitate_atklats_Baltistikas_kabinets/989/mid_522

"Rīgas tulki" ir profesionāls tulkojumu birojs. Rakstiski, mutiski, notariāli apstiprināti tulkojumi. Zvani 25904727 vai raksti info@rigastulki.lv, lai saņemtu tūlītēju bezmaksas konsultāciju un precīzas tulkojuma izmaksas!

03
04/2012