Lasīšana internetā neizmantojot vārdnīcu: Google Chrome pārlūkā


Neatkarīgi no tā vai valodas lietotājs valodu ir apguvis pavisam nesen, vai arī ir profesionālis, kurš savas prasmes izmanto ikdienā, arvien lasāmajos tekstos atrodas tādi vārdi, kuru nozīme nav zināma vai arī ir aizmirsusies. Vieglākus tekstus tas lasīt netraucē, taču sarežģītākus lasāmgabalus bez vārdnīcas izlasīt kļūst visai grūti. Ja teksts ir nozīmīgs, nekas cits neatliek kā izmatot drukāto vai elektronisko vārdnīcu, taču jāatzīst, ka šāds lasīšanas veids prasa daudz laika un piepūles. Ko darīt, lai atvieglotu lasīšanas procesu internetā, ja teksts ir svešvalodā?

Atkarībā no izmantotās pārlūkprogrammas (Google Chrome, Mirosoft Explorer, Firefox, Safari, Opera u.c.), kuru lietojat darbā ar internetu, ir nepieciešams uzstādīt programmas papildinājumu, kas derīgs tieši jūsu izmantotajam pārlūkam.

Katram pārlūkam domātie papildinājumi tiek saukti dažādos vārdos un nedaudz atšķiras to funkcionalitāte, tāpēc par katrā pārlūkā lietojamajiem papildinājumiem tiks stāstīts atsevišķi.

Kā pirmo aplūkosim Google Chrome pārlūka paplašinājumu (extension) Auto-Translate, kurš atrodams sekojošā adresē http://ej.uz/AutoTranslate.

1. Lai uzstādītu šo paplašinājumu vienkārši jānospiež "Install" poga augstāk norādītajā adresē un paplašinājums tiks pats integrēts jūsu pārlūkā.

2. Adrešu laukā ierakstot "chrome://extensions/" (bez pēdiņām) jūs nonāksit paplašinājumu pārvaldības lapā, kur ieraudzīsiet uzinstalēto Auto-Translate paplašinājumu, kuram ir iespējams mainīt uzstādījumus (Options).

3. Piemēram, izvēloties taustiņu kombināciju Ctrl+peles kreisais dubultklikšķis un norādot valodu pāri "From: English / First: Latvian / Second: Latvian" jūs varēsit jebkurā lapā, kuras saturs ir angļu valodā, uzreiz iegūt nepieciešamā vārda tulkojumu vienkārši izmantojot šo taustiņu kombināciju. Tāpat uzstādījumos ir iespējams izveidot arī citus lietotāja profilus ar citām taustiņu kombinācijām un citiem valodu pāriem.

Šādā veidā ir iespējams ātri un viegli lasīt tekstus internetā, neizmantojot tradicionālās vārdnīcas, tā ietaupot gan laiku, gan liekas pūles.

Turpmākajos rakstos jums pastāstīsim kā šādi un līdzīgi papildinājumi darbojas arī citās lielākajās pārlūkprogrammās.

09
11/2010