Apostille

Apostille

Dokumentu legalizēšana ar Apostille ir juridisks process, kura laikā tiek apstiprināts dokumenta īstums, kas savukārt nodrošina dokumenta juridisku spēkā esamību starptautiskā mērogā. Šī procedūra ir nepieciešama, ja vēlaties, lai jūsu izdotie dokumenti tiktu atzīti citā valstī. Apostille apliecina, ka dokumenta paraksts un zīmogs ir īsti.


Kas ir Apostille?

Apostille ir vienkāršota dokumentu legalizācijas forma, kas tiek izmantota starp valstīm, kuras ir pievienojušās 1961. gada Hāgas konvencijai. Tā atvieglo procesu, padarot to ātrāku un vienkāršāku, salīdzinot ar tradicionālo dokumentu legalizāciju caur diplomātiskajām iestādēm.


Kuriem dokumentiem nepieciešama Apostille?

Apostille bieži tiek pieprasīta:

- Izglītības dokumentiem (diplomi, sertifikāti);

- Civilstāvokļa dokumentiem (dzimšanas, laulības, miršanas apliecības);

- Komercdokumentiem (statūti, pilnvaras, līgumi).


Kā veikt dokumentu legalizēšanu ar Apostille?

Sagatavošana: Pārliecinieties, ka dokuments ir oriģināls un derīgs legalizēšanai.

Iesniegšana: Dokumentu iesniedz attiecīgajā iestādē (piemēram, Latvijas Republikas Ārlietu ministrijā).

Apostille pievienošana: Dokumentam tiek pievienots īpašs apliecinājums, kas apstiprina tā īstumu jeb autentiskumu.


Kādos gadījumos Apostille nav nepieciešama?

Ja valstis ir noslēgušas divpusēju līgumu par dokumentu atzīšanu bez legalizācijas, Apostille nav nepieciešama. Šādi līgumi bieži tiek slēgti starp kaimiņvalstīm vai valstīm, kuru starpā ir iedibināta cieša sadarbība.


Kopsavilkums

Apostille ir būtiska, lai nodrošinātu jūsu dokumentu juridisku spēkā esamību ārvalstīs. Lai gan process ir salīdzinoši vienkāršs, ir svarīgi ievērot konkrētās prasības un iesniegt nepieciešamo dokumentāciju. Ja neesat pārliecināti par procedūru, varat konsultēties ar juristu vai legalizācijas pakalpojumu sniegšanas biroju.

Legalizēti dokumenti ar Apostille nodrošina uzticamību un drošību jebkurā starptautiskā darījumā!

Tāpat arī ņemiet vērā, ka gandrīz vienmēr dokumentu legalizācija ar Apostille jāveic kopā ar notariālo tulkošanu, kas ir saistīta, bet pavisam atsevišķa juridiska procedūra.


Kura organizācija nodrošina dokumentu legalizēšanu ar Apostille?

Dokumentu legalizēšana ar Apostille izriet no Hāgas Konvencijas par ārvalstu publisko dokumentu legalizācijas prasības atcelšanu, ko attiecīgi pārvalda Hāgas starptautisko privāttiesību konference (HCCH, Hague Conference on Private International Law).


Kas ir HCCH?

Hāgas 1961. gada konvencija (oficiāli: "Konvencija par ārvalstu publisko dokumentu legalizācijas prasības atcelšanu") ir HCCH izstrādāts līgums.

Konvencija ir izveidota, lai atvieglotu publisko dokumentu izmantošanu starp valstīm, kuras ir tās dalībnieces, novēršot sarežģītu dokumentu legalizācijas procesu. Tā vietā tiek izmantots Apostille apliecinājums.

Valstis, kas ir šīs konvencijas dalībnieces, ir apņēmušās atzīt dokumentus ar pievienotu Apostille, bez nepieciešamības tos papildus legalizēt konsulārajās iestādēs.

Apostille


HCCH loma

HCCH pārrauga Hāgas 1961. gada konvencijas darbību un veicina tās ieviešanu dalībvalstīs.

Organizācija arī atjauno vadlīnijas un standartus, lai nodrošinātu vienotu un efektīvu Apostille sistēmas izmantošanu visās dalībvalstīs.


Vai visas valstis ir HCCH dalībnieces?

Ne visas pasaules valstis ir pievienojušās Hāgas 1961. gada konvencijai. Ja valsts nav tās dalībniece, dokumentu legalizācija tiek veikta, izmantojot tradicionālo metodi, kas ietver apliecinājumu konsulārajās iestādēs vai diplomātiskajos pārstāvniecībās.


Uzzini vairāk par dokumentu leglaizāciju ar Apostille Latvijā šeit.

04
01/2025