Apskats: Mobilā lietotne Tildes Balss


Sabiedrība "Tilde" 31.10.2017. nākusi klajā ar savu jaunāko veikumu - Tildes Balsi. Tildes Balss ir mobilā lietotne, kura spēj atpazīt ierīcei dotās balss komandas un ļauj diktēt tekstus, kā arī tos izrunāt latviešu valodā. Šobrīd lietotne ir pieejama Android lietotājiem un kā raksta paši izstrādātāji ir "pirmā lietotne, kas īpaši pielāgota latviešu valodai."

Uzstādīt lietotni telefonā iespējams ātri un vienkārši, izmantojot mobilo vietni Play Store. Kad tas izdarīts, nepieciešams veikt lietotnes iespējošanu.


Iespējošanas laikā lietotne vēlas piekļūt ierīces mikrofonam, pievienot Tildes Balss tastatūru, iestatīt šo tastatūru kā aktīvo tastatūru un iestatīt kā noklusēto Tildes balss sintēzi (sauktu par Lauru).
 


Jauna teksta ievades tastatūra telefonā pēc noklusējuma rada zināmas neērtības, jo jāpierod pie cita izmēra pogām, arī diakritisko zīmju ievade var atšķirties.


Piekļuves nodrošināšana Tildei pie jebkura veida tekstiem, kuri tiek ievadīti tālrunī, var raisīt papildu jautājumus arī  par drošību.
 


Tomēr, ja ir vēlme šo lietotni vismaz pārbaudīt, tad bez šo iestatījumu iespējošanas iztikt nav iespējams. Tikai pēc visu 4 iestatījumu aktivizēšanas, lietotne būs izmantojama tai paredzēto funkciju veikšanai.
 


Kad visi nepieciešamie iestatījumi iespējoti, lietotājs var sākt iepazīties ar lietotnes piedāvātajām iespējām. Lai pēc balss komandas lietotnē ievadītu tekstu, vienkārši jānospiež poga ar mikrofona ikonu. Kad poga iedegas zaļā krāsā, iespējams uzsākt balss ievadi. Šeit jāpiemetina, ka lietotne darbojas vienīgi tad, ja tai ir nodrošināts Interneta pieslēgums. Bez pieslēguma, lietotne diemžēl nav izmantojama. Procesa laikā labi redzams, ka teksta ierunāšanas brīdī pieslēgums tiek aktīvi izmantots, jo lietotnes algoritms intensīvi meklē kontekstuālās saiknes, lai atlasītu pareizākos teksta atveides variantus.Lietotnes spēja atpazīt nolasīto tekstu ir visai augsta. Zemāk redzami divi tekstu paraugi (nolasītais avota teksts un iegūtais mērķa teksts).

Ierunājot tekstu, netika īpaši piedomāts pie pareizu paužu ievērošanas vai īpaši skaidras izrunas. Pēc nelielas prakses iegūtais rezultāts varētu būt vēl daudz labāks. Rīkam ne īpaši labi padodas nestandarta domu atveide, skaitļu atveide un īpašvārdu atveide. Tādēļ vietām teksts būtu jārediģē, bet laika ieguvums teksta ierunāšanas gadījumā (arī pieskaitot laiku vēlākai teksta piekoriģēšanai), ja to salīdzina ar teksta ievadi ar roku, tik un tā ir visai liels. Šāds rīks noteikti varētu palīdzēt referātu vai citu līdzīgu dokumentu rakstīšanā. Ja ne pilnībā, tad atsevišķu fragmentu vai citātu ievadei tas būtu nesalīdzināmi ātrāks un ērtāks rīks, nekā plaši zināmā un pielietotā teksta ievadīšana ar roku.


Pēc teksta ievades to iespējams nosūtīt pa e-pastu vai kopīgot, izmantojot kādu no daudzajām tālruņa lietotnēm (Facebook, WhatsApp, Messages, u.c.).


Tāpat šādā veidā iegūtu tekstu var nosūtīt, izmantojot SMS lietotni, vai izmantot lietotnē Waze.


Tā kā teksta ievadei jau ir iespējota Tildes Balss tastatūra, tad atverot jebkuru lietojumprogrammu (e-pasta, sms, navigācijas, u.c.), kurā iespējama teksta ievade ar roku, tās apakšējā kreisajā pusē tagad ir atrodams speciāls Tildes Balss taustiņš ar mikrofona simbolu. Līdz ar to, lai ievadītu nepieciešamo tekstu, adresi vai ziņu kādā no šīm lietojumprogrammām, nav speciāli jāver vaļā Tildes Balss lietotne. Vienkārši uzspiežot uz mikrofona simbola balss ievade tiek nodrošināta jau uzreiz atvērtajā lietojumprogrammā.
 


Interesanti, ka balss ievades algoritms ir pielāgots katrai lietotnei atsevišķi. Piemēram, lietotnē Waze ar balss komandu palīdzību nav iespējams ievadīt liriku vai prozu. Šajā lietotnē algoritms pēc noklusējuma uzcītīgi meklēs vienīgi ielas, adreses un tamlīdzīga rakstura informāciju.

"Rīgas tulki" ir profesionāls tulkojumu birojs. Rakstiski, mutiski, notariāli apstiprināti tulkojumi. Zvani 25904727 vai raksti info@rigastulki.lv, lai saņemtu tūlītēju bezmaksas konsultāciju un precīzas tulkojuma izmaksas!

07
11/2017