Dž. Makvorters. Īsi par angļu valodas vēsturi
"Rīgas tulki" ir profesionāls tulkojumu birojs. Rakstiski, mutiski, notariāli apstiprināti tulkojumi. Zvani 25904727 vai raksti info@rigastulki.lv, lai saņemtu tūlītēju bezmaksas konsultāciju un precīzas tulkojuma izmaksas!
Vai pirmie cilvēki varēja runāt vai nevarēja vēl ir debatējams jautājums, bet lielākā daļa zinātnieku piekrīt, ka valodas pastāv aptuveni vismaz 80.000 gadus. Rakstītais vārds, gluži pretēji, ir salīdzinoši jauns. Cilvēki ir rakstījuši vārdus uz plāksnītēm, auduma un papīra tikai apmēram pēdējos 5500 gados. Neskatoties uz to daudzi pieņem, ka rakstītais vārds ir pārāks par vienkāršu runu. Ja valoda nav fiksēta rakstiski - piemēram, ar angļu, franču, spāņu vai ķīniešu rakstzīmēm - tā nav „īsta".
Kaut daudzi angliski runājošie domā, ka angļu valoda ir relatīvi attīstīta, valodnieks Džons Makvorters uzskata, ka tā ir daudz vienkāršāka, nekā daudzas senās valodas. Savā grāmatā "Kāda valoda ir: kāda tā nav un kāda varētu būt", Kolumbijas universitātes valodniecības un Rietumu civilizācijas profesors Makvorters atmasko dažus iesakņojušos mītus par valodu. Viņaprāt valodas nav tīrs veidojums. Savā darbā viņš raksta: „Tās ir sarežģītas, sajaucas savstarpējās kombinācijās” un, kā viņš to atklāj ASV sabiedriskā radio NPR darbiniekam Tonijam Koksam, „tās nemitīgi pārveidojas un ir pastāvīgā attīstībā.”
Būtiskākie izvilkumi no intervijas:
Par angļu valodas relatīvo vienkāršību
"Jūs domājat, ka, ja mums ir augstas ēkas un lidmašīnas, un ekonomiskā lejupslīde, tad kaut kādā veidā angļu valodai ir jābūt sarežģītākai par valodu, kurā runā maza grupa, kurai nav tā, ko varētu saukt par civilizāciju. Īstenībā, pēc tā, kā valodas padodas mācīšanai, angļu valoda tās lietotājam ir diezgan draudzīga, jo ir vienkārša. Ja paskatās uz kādu mazāku valodu, par kuru lielākā daļa no mums nekad nav dzirdējuši, iespējams, tās apguve būs tik sarežģīta, ka jūs būsit pārsteigti, kā tas var būt, ka cilvēki vispār tajā var kontaktēties, neķerot trieku.”
Par to, kāpēc angļu valodā nav dzimuma
„Nav daudz tādu valodu, kurās nav apzīmējuma dzimumam... tas tiešām ir raksturīgi, ka dzimums valodā tiek kaut kā apzīmēts. Angļu valodas nabadzībai šajā ziņā par iemeslu, cik mēs to zinām, kalpo, vikingu iebrukums. Šie cilvēki ieradās, runājot mēlē, kas bija pavisam atšķirīga no mūsdienu angļu valodas. Tā bija seno norvēģu valoda. Tolaik nebija Berlica kursi, lai mācītu viņiem seno angļu valodu un viņi to iemācījās slikti. Viena no pirmajām lietām, kas no valodas pazuda, bija šie nepatīkamie dzimumi. Kam rūp, vai dakšiņa ir vīriešu vai sieviešu dzimtē? Nevienu tas neuztrauca. Nākamā lieta, ko jūs zināt ir tā, ka angļu valoda kļuva par lietotājam draudzīgu valodu. Un nu mēs runājam tajā vēl šodien."
„Ir dīvaini, ka mēs runājam sakoptā, klasificētā senangļu valodā. Tas ir mūsu ieguvums... un pēc mūsu domām civilizācijas augstākais sasniegums. Lai gan lielākā daļa no pasaules 6000 valodām attīstās normālā veidā – tikai šinī gadījumā normālais ir apbrīnojami nepatīkami sarežģīts.”
Par hip-hop kultūras ietekmi uz valodu
„Izmaiņas valodās laika gaitā ir atkarīgas no dažādu sociālo identitāšu eksistences. Cilvēki sašķeļas grupās, un izmaiņas valodā parādās tikai konkrētajā grupā, salīdzinot ar citu grupu. Un tad dažas grupas iegūst noteiktu dominējošo stāvokli sabiedrībā. Un nākamā lieta, ko jūs pamanāt, ka cilvēki seko viņu piemēram.”
"Es nedomāju, ka tie ir bagātie baltie cilvēki. Es domāju, ka šobrīd, īpaši Amerikā, tautas līmenī tā, kas dominē, ir melnādaino angļu valoda vai nestandarta amerikāņu-angļu valodas formas. Šai parādībai ir radies speciāls apzīmējums - Ebonics, tā tiek saukts stilīgs runas veids. Un tagad tas tiek popularizēts, jo īpaši ar hip-hop kultūras palīdzību."
Par unikālo - kas kopīgs un kas atšķirīgs angļu valodai ar zīmju valodu
„Zīmju valodas struktūrai nav nekā kopīga ar angļu valodas uzbūvi. Tā lielā mērā ir valoda pati par sevi.... Drīzāk cilvēki, kas mācās kreoliešu valodu, piemēram, Jamaikas vietējo izloksni, Haiti kreolu valodu, var saredzēt kaut kādas paralēles un līdzību starp zīmju valodu un šīm minētajām valodām.”
„Ja jūs skatāties filmu fragmentus, kur kāds izmanto zīmju valodu, piemēram, amerikāņu zīmju valodu pirms 100 gadiem, tad ir redzams, ka šī persona rāda zīmes veidā, kas mūsdienās varētu tikt uzskatīts par savdabīgu. Līdzīgi notiek, kad mēs dzirdam mutvārdu ierakstus, kur agrākās skaņas izklausās nedaudz savādas vienkārši tāpēc, ka valoda ir mainījusies šo 100 gadu laikā."
AVOTS: http://www.npr.org/2011/08/04/138991581/linguist-recasts-what-language-is-and-isnt
"Rīgas tulki" ir profesionāls tulkojumu birojs. Zvērinātu tulku un citi plaša spektra tulkošanas pakalpojumi uz visām pasaules valodām. Zvani 25904727 vai raksti info@rigastulki.lv, lai saņemtu tūlītēju bezmaksas konsultāciju un precīzas tulkojuma izmaksas!